Virginia Woolf Neden Feminist Rol Modeliniz Olmalı? (Çeviri)

Virginia Woolf büyük bir yazar ve ilk feministlerden kabul edilse de, bu konudaki çabası romanlarının yayınlanmasından ancak 50 yıl kadar sonra benimsenip antoloji haline getirildi. Hikâyelerinin çoğunda modernizmde benimsenen gayri resmi eleştiri tutumlarına sadık kalmasa da, cinsellik hakkında arsızca yazan James Joyce ve diğer çağdaşlarını sevmediğini dile getirmiştir. Bugün kendisi kadınların sorunlarına alttan alta dikkat çekmesiyle desteklenmektedir. Romanları ve Bloomsbury grubundaki arkadaşlarına yazdığı mektuplarda, kendi zamanındaki çifte standartları sanatsal bir biçimde gözler önüne sermiştir. Virginia Woolf’u kendinize feminist bir rol modeli olarak almanız için işte birkaç neden:

Her şeyden çok kadınların iç dünyasıyla ilgiliydi.
Kendinden önce yazanların aksine, Woolf kadınların her gün deneyimlediği, konuşulmayan duygu ve hislere önem verilmesini amaçlıyordu. Bunu alışılagelmiş kadın temalarını hikayelerinde okuyucuların gözüne sokarak değil de, karakterinin zihninin çalışma şeklini açığa vuran cümleler yazarak yaptı. New Yorker Dergisinde çıkan yazı bunu şöyle açıklıyor, “Niyet ve ifade arasındaki trajik uyuşmazlık ve aşkın doğasına dair bu ikisinin söylediklerinin eksikliği…” Bu tür uyuşmazlık konuları sadece kadınları ilgilendirmese de, böylesi ‘basit’ konular hep kadın yazarların teması olmuştur ve ‘basitliklerinden’ dolayı eleştirmenlerce dışlanmışsalar da Woolf dışlanamayacak kadar etkileyiciydi.

Haklarının çok az olduğu bir dönemde yaşadı- fakat onu öldürmeyen şey güçlendirdi.

Çağdaşları, I. Dünya Savaşı’nın gaddarlıkları ile ilgili hikayeler yazarken, doğal olarak savaşa katılamayan Woolf, savaşın günlük yaşama yansımasını yazmayı yeğledi ve Jacob’un Odası’nı yazarak gam ve travmanın kişi üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Katherine Mansfield gibi kendi türünde yazan kadın yazarlar tarafından, savaş ve siyaseti daha ön planda tutmadığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı fakat, o inandığı şeyi yapmaya devam etti.

Feminizm konusunda ileri görüşlüydü ve hatta ataerkil toplum ve savaşçı zihniyet arasında bir bağ kurmaktan geri durmadı.

Virginia Woolf, bu konudaki hareketlerin yasayı değiştirmeye başlamasından çok önce, cinsiyete göre verilen maaşların sebep olduğu zararlar hakkında yazıyordu.  Kendine Ait Bir Oda’da, mali bağımsızlık olmadan kadınların tam anlamıyla yaratıcı ya da entelektüel özgürlüklerinin olamayacağını dillendirdi. Woolf’un yazısı doğrudan eğitimin rolünü değerlendirirken ki o zamanlar kadınlar eğitimden alıkonmuştu, kendisi de okumayı gelir ve öz yeterlilikle bağdaştırmaya devam etti.

Savaşın nasıl önlenebileceğini soran bir adamın mektubuna cevaben II. Dünya savaşı arifesinde, Üç Gine adlı kitap uzunluğundaki denemesini yazdı. Woolf bu yazıyla barışseverliğine olduğu kadar bir kadın olarak düşüncelerine değer verilmediğine de dikkat çekmeye çalıştı.

Bireyselliğin gücüne son derece inanıyordu.

Şöyle diyordu “İçgüdülerinizi dinlemek için, kendi sebeplerinize sırtınızı dayamak için, sonuçlara varmak için başkalarını dinlemeyin… Nasıl olsa, kitaplar ile ilgili kim kanun çıkarabilir ki? Waterloo Savaşı’nın hangi gün gerçekleştiği kesindir, fakat Hamlet, Lear’dan daha iyi bir oyun mudur? Buna kimse bir şey diyemez. Herkes kendi görüşleri doğrultusunda karar vermelidir.” Bir metni yorumlamanın doğru bir yolu olmadığını iddia etmek tartışmalara yol açabilir, fakat üniversiteye gidememiş olan Woolf’un başarılı olabilmesi için bu normları  zorlaması gerekiyordu.

Üç Gine ile aynı zamanlarda yazdığı bir mektupta, Woolf cinsiyet- özelindeki karakterlerin toplumsallaştırıldığını ve cinsiyetçi arzuların genellikle şiddet kaynağı olduğunu dile getirdi. Bu tarz konular romanlarında, ilk romanı olan Dışa Yolculuk da dahil,  her yönüyle ele aldı,

Virginia Woolf, Simone de Beauvoir ve Michael Cunningham’ın da aralarında olduğu sayısız sanatçı ve düşünür için feminist bir rol model oldu ve olmaya devam ediyor.

img_2162.jpg

Çeviri: birkafakitaplık

This article was originally published at huffpost.com

Source:

Virginia Woolf Neden Feminist Rol Modeliniz Olmalı? (Çeviri)” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: