Hayaletli Ev – Virginia Woolf (Çeviri)

Günün hangi saatinde uyanırsanız uyanın bir kapının çarpma sesini duyardınız. Odadan odaya gezerlerdi, bir hayalet çift, el ele, şurayı kaldırıp burayı açarak, emin olarak.

“ ‘Onu’ burada bıraktık” dedi kadın. Ve ekledi adam “Ama buraya da!” “Yukarıda”, diye mırıldandı kadın. “Ve bahçede”, fısıldadı adam. “Sessizce” dediler “yoksa onları uyandıracağız.”

Fakat bizi uyandıran siz değildiniz. Yok, hayır. “ ‘Onu’ arıyorlar; perdeyi çekiyorlar” diye düşünüp bir iki sayfa daha okurdunuz. “İşte şimdi buldular” derdiniz kendinizden emin bir şekilde, kalemi sayfanın kenarında durdurarak. Daha sonra, okumaktan yorulmuş, ayağa kalkar ve görürdünüz;  ev bomboş, kapılar açık, sadece güvercinlerin sesi, harman makinasının çiftlikten gelen uğultusu. “Ne için geldim ben buraya? Ne bulmak istedim?” Ellerim boştu. “Yukarıda o zaman, belki de?” Elmalar çatı arasında. Ve sonra yeniden aşağısı, bahçe her zamanki gibi hareketsiz, sadece kitap yerde, çimenlerin üstüne düşmüş.

Aradıkları neyse onu salonda buldular. Elmalar, güller pencerenin camlarına yansımıştı; cama yansımış tüm yapraklar yeşildi. Salonda hareket ettikleri vakit elmaların sarı tarafını görürlerdi sadece. Fakat bir süre sonra, eğer kapı açık olsaydı, zemine yayılmış olsaydı, duvarlarda asılı olsaydı, tavandan sarksaydı- Ne? Ellerim boştu. Bir ardıç kuşunun gölgesi düştü halıya; sessizliğin en derin kuyularından bir güvercinin sesi yükseldi. “Güvende, güvende, güvende” diye atıyordu yavaşça evin kalbi. “Gömülü hazine, oda…” Ah, neydi bu gömülü hazine?

Bir vakit sonra, ışıklar solgunlaştı. Dışarıda, bahçede o halde? Ağaçlar dolaşan ışık demetlerini karanlığa boğuyordu. Hızlıca aşağılara doğru batan o aradığım güzel, nadide ışınlar daima camın ardındaydılar. Ölüm o camdı; ölüm bizim aramızdaydı; ilk kadına uğramıştı, yüz yıl önce; ev terk edilmiş, pencereler mühürlenmiş, odalar karanlığa bürünmüştü. Adam ‘onu’ terk edip gitti, kadını bırakıp gitti, Kuzeye gitti, Doğuya gitti, Güney’in gökyüzünde yıldızları gördü; evi aradı, bir yol kenarının altında kalakalmış halde buldu. Memnun bir şekilde atmaya başladı evin kalbin “Güvenli, güvenli, güvenli; Hazine senindir.”

Rüzgar cadde boyu kükreyerek esiyordu. Ağaçlar bir o yana bir bu yana yatıyorlardı. Ay ışığı yağmurda çılgınca yerlere çarpıyor, dağılıyordu. Fakat lambanın ışığı camdan süzülüyordu sekmeden. Mum güçlü ve sakinlik içinde yanıyordu. Evin içinde gezinerek, pencereleri açarak, bizi uyandırmamak için fısıldaşarak neşelerini arıyordu hayalet çift.

“Burada uyuduk” dedi kadın. “Sonsuz sayıda öpücükler” diye ekledi adam. “Sabahları uyandık-” “Ağaçların arasında gümüş…” “Yukarıda” “Bahçede” “Yaz geldiğinde-“ “Kışın kar yağdığı zaman-“ Kapılar uzakta çarpıyordu, evin kalbinin ritmi gibi yavaşça vuruluyordu.

Daha yakına geldikleri vakit kapının girişinde durdular. Rüzgar esmekteydi, yağmur yavaşça pencereden aşağıya süzülüyordu. Gözlerimiz kararmıştı; yanımızda ayak sesleri duymuyorduk; bir kadının hayaletimsi pelerinini serdiğini görmüyorduk. Adamın eli fenerin ışığını gölgeliyordu. “Bak” dedi soluyarak “Sakince uyuyorlar. Aşk dudaklarında.”

Başımızda eğilmiş, gümüş lambalarını üstümüze tutarak bakıyorlardı uzunca ve derinden. Uzun süre durdular. Rüzgar tüm kuvvetiyle esiyordu; alevler hafifçe eğiliyordu. Ayın vahşi ışıkları yere ve duvara çarpıyor ve öne doğru eğilmiş yüzlerle buluşarak onları lekeliyordu; düşünen yüzler, uykudakileri ve saklı neşelerini arayan o yüzler…

Gururla çarpmaya başladı evin kalbi “Güvenli, güvenli, güvenli” “Uzun yıllar sonra” diye iç geçirdi “Buldunuz beni”. “Burada” diye mırıldandı kadın “uyuduk, bahçede kitap okuduk, kahkahalar attık; çatı arasında yuvarladık elmalar. Bıraktık hazinemizi işte burada-“ Fenerden yayılan ışık göz kapaklarımı araladı. “Güvenli, güvenli, güvenli” diye atmaya başladı evin kalbi vahşice. Uyandım çığlık çığlığa “Ah bu sizin gömülü hazineniz mi? Kalpteki ışık.”

A Haunted House by Virginia Woolf

Translation by ‘bi’kafakitaplik’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: