Gece İndi Aheste- Kate Chopin (Çeviri)

Gece İndi Aheste

Yitiriyorum ilgimi insanlara; hayat ve eylemlerinin anlamına. On kitaptansa bir insana dair kafa yormak daha iyidir, demişti biri. Ben ne kitap istiyorum ne insan: ikisi de bana acı veriyor. Bunlardan biri konuşabilir mi benimle gece gibi – yaz gecesi? Yıldızlar ya da okşarcasına esen rüzgar gibi?

Aheste aheste indi gece tüy gibi, akçaağacın altında uzanırken ben. Gizliden gizliye usulca indi vadiden, sanarak fark etmediğimi. Ağaçların silueti ve yeşillikler hep birden siyaha büründüler ve akçaağacın yapraklarından süzülen gökyüzündeki tek ışık olana ve yıldızlar her çatlağı doldurana dek sokuldu gece koyunlarına.

Gece kudretlidir ve gecenin kudreti gizem demektir.

İnsanların tasvirleri gözle görülmeyenlerce dolup taşıyordu. Kimi dikizlemek için beni küçük bir fare gibi yanaşıyordu. Umursamıyordum. Tüm varlığım gecenin yatıştıran ve içime işleyen büyüsüne teslimdi.

Başladı çekirgeler uyku şarkılarına; cır cır. Ne de bilgeler. İnsanlar gibi etmiyorlar dır dır. Bana dedikleri tek şey: “uyu, uyu, uyu.” Aşkın heyecana dokunuşu gibi titretti rüzgar akçaağacın yapraklarını.

Ne diye soytarılar yük olur ki dünyaya! Büyücünün büyüsünü bozan insanın sesiydi. Bir adam çıkageldi bugün “İncil Dersi” ile. Kırmızı yanakları, arsızca bakan gözleri, kaba tavrı ve konuşmasıyla tiksindirici. Ne biliyor ki İsa’ya dair? Daha dün doğmuş ve yarın ölecek bir soytarıya mı İsa’yı sorayım yani? Yeğlerim yıldızlara sormayı; ne de olsa gördüler onu.

gece

 

The Night Came Slowly by Kate Chopin

Translation by ‘bi’kafakitaplik’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: